Тонка червона лінія

Розум відокремлює від божевілля лише тонка червона лінія.

(Народна східна мудрість)

3 грудня 2014 року, зимового холодного дня, в Університеті «Україна» (Київ, вул. Львівська, 23) пройшла зустріч студентів і викладачів з українським політичним діячем Євгеном Марчуком. До університету Євгена Кириловича запросив професор кафедри журналістики Ігор Конвісер. В аудиторії 3-л-1 зібралися всі бажаючі. Ми мали цікаву і пізнавальну бесіду, адже після розповіді запрошеного гостя ми ставили запитання, що нас цікавили, на які Є. Марчук доступно і відкрито відповідав.

Усі ми добре обізнані, яка нині ситуація панує в нашій країні. Проте, якщо ми мали бажання послухати думку і висновки щодо всього досвідченої і знаючої людини, то Євген Марчук якраз повідав нам про позицію Росії і про війну в цілому. У нас була змога почути подробиці про анексію Криму, що це була не перша спроба з боку Росії вийти на анексію; ми почули про складні і драматичні повороти в історії України, в гущі яких був сам Євген Марчук; про зміни в стратегії НАТО щодо анексії і щодо поведінки  Росії – що будь-яка інтервенція, не глобального характеру, не має починатися з війни.

Сьогодні світ уже побачив і зрозумів, а Україна відчула на собі, що міжнародні крупні конфлікти не будуть мати традиційні та військові форми реалізації, як це було у старі часи. Гібридна війна локального характеру починається не з військових дій, а з інформаційної інтервенції. На початку

відбувається імпульсний стрибок в інформаційній агресії – більш-менш збалансоване подання інформації з боку Росії про події в Україні, потім починає здійснюватися масове подання неправдивої, але професійно підготовленої інформації.  Нам розповідали, що ми, теперішнє покоління, а саме

журналісти, входимо у нову еру людської цивілізації. Адже сучасні ЗМІ відіграють важливу роль у цих конфліктах, бо перед початком самої війни спочатку іде інформаційне нагнітання. Професія журналіста прирівнюється до тих, які в критичні часи будуть надзвичайно затребувані до вирішення тієї драматичної ситуації, що склалася. Також складність ситуації полягає в тому,  що Україна не перша, з ким Росія проводить подібні гібридні війни. Більше того, Росія вже 1994 р. намагалася провести анексію Криму, але тоді нам вдалося заблокувати військову фазу російської операції. А зараз, 2014 р., Росія скористалася моментом, коли в Україні була відсутня влада, врахувала недоліки і переваги попередніх конфліктів, тому їй і вдалося анексувати Крим.

Зараз відбуваються радикальні зміни, радикальний злам у політиці безпеки як Європи, так і всього світу в цілому. Ми маємо усвідомити, що, на превеликий жаль, у найближчі роки ситуація буде залишатися складною. Цілком можливе проведення четвертої хвилі мобілізації. Осторонь від призиву не зможуть залишитись навіть дівчата.

Зустріч з Євгеном Марчуком залишила після себе гарні враження. Цю людину було цікаво слухати, адже він чітко знає, про що говорить. Він зрозуміло доніс до нас усю суть і ознайомив з усіма подробицями того, що зараз відбувається.

Я поцікавилася у слухачів, які враження залишились у них, і не почула жодного негативного відгуку.

 

Олена Вікторівна, викладач:

‒ Ми хотіли зрозуміти, з якою метою така поважна людина до нас приїхала. І ми бачимо, що його візит – це свідчення того, що саме студенти кафедри журналістики у наш час дуже затребувані, затребувана їхня активна життєва і патріотична позиція. Зараз ідуть такі інформаційні війни, що кожному з нас, кожному журналістові, варто бути небайдужим.

Андрій, студент:

‒ Євген Марчук все сказав правильно і доречно. Він мені сподобався як справжній оратор. Зрозуміло усе розповів і чітко вказав на найважливіші проблеми, що зараз існують у країні.

Анна, студентка:

‒ Зустріч з Євгеном Марчуком залишила позитивні враження, він зміг глибоко проаналізувати минулі події, розкрити певні деталі політичних ситуацій, що склалися сьогодні, адже він тісно знайомий з політичним світом.

МАРЧУК Євген Кирилович, довідка:

Народився 28 січня 1941 р. в с. Долинівка Гайворонського району Кіровоградської області, у селянській родині. У 1963 р. закінчив філологічний факультет Кіровоградського педагогічного інституту ім. О. С. Пушкіна, за спеціальністю учитель української мови і літератури.

Від 1963 р. працював у Комітеті державної безпеки УРСР. Пройшов усі службові щаблі КДБ УРСР: від молодшого лейтенанта до генерала. 5 червня 1991 р. на засіданні Верховної Ради УРСР конституційною більшістю був призначений Державним міністром з питань оборони, національної безпеки і надзвичайних ситуацій УРСР. За поданням Голови Верховної Ради України Леоніда Кравчука 6 листопада 1991 року, Є. Марчук конституційною більшістю Верховної Ради першого демократичного скликання на конкурсній основі був призначений першим Головою Служби безпеки України. Указом Президента України Л.Кравчука від 1 липня 1994 року Марчук призначається віце-прем’єр-міністром в Уряді В. Масола, відповідальним за організаційно-правове, фінансове і соціальне забезпечення всієї оборонної і правоохоронної системи держави. 31 жовтня 1994 року Указом Президента Л. Кучми Євген Кирилович призначається Першим віце-прем’єр-міністром України ‒ Головою Координаційного комітету при Президентові України по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю. У зв’язку із тим, що Прем’є-міністр В. Масол подав у відставку з посади керівника Уряду, Президент Л. Кучма указом від 3 березня 1995 року призначив Марчука виконувачем обов’язків Прем’єр-міністра. З червня 2003 р. по вересень 2004 р. ‒ Міністр оборони України.

Кандидат юридичних наук. Володіє англійською та німецькою мовами.

Валерія РОЗДАБАРОВА,

студентський Медіа-центр Університету «Україна»