Незабутні враження

14 червня 2017 року в рамках роботи Бібліоклубу “Світоч” Університету “Україна” спільно з кафедрою менеджменту туризму відбулася поїздка до Кучаківського шкільного музею українського козацтва та Покровської церкви села Сулимівка Бориспільського району Київської області.

Мені сподобалась ця мандрівка. Я відкрила для себе цікаві місця Київщини, зустріла і поспілкувалась із цікавими людьми і врешті-решт знайшла нових друзів.

Це так чудово: виїхати за межі міста, щоби помилуватися безкрайніми полями із різнокольоровими квітами, лелеками, коровами та іншими принадами сільського життя.

Завдяки екскурсії до Кучаківської загальноосвітньої школи I-III cтупенів імені гетьмана Івана Сулими Бориспільської районної ради я відкрила для себе цікаві сторінки героїчного минулого села Кучаків та України в цілому. Від директора школи Лариси Євгенівни Кравцової я дізналася про те, що 1941 року у селі Кучаків містився шпиталь, організований на окупованій фашистами території жителями села, які порятували життя понад 500 бійців. За це селу Кірове було повернуто історичну назву Кучаків і було присвоєно почесну назву «Село милосердя». Нинішні кучаківці відзначають ювілейні роки знакової події, а у школі розміщена спеціальна експозиція.

Виявляється, Музей українського козацтва Кучаківської загальноосвітньої школи є не лише творчою лабораторією для її учнів, але й своєрідним історико-культурним осередком для кучаківців та тих, хто приїжджає до села

Гостями музею є вчителі та учні шкіл міста та району, студенти навчальних закладів Києва, учні шкіл області.Почесне ім’я школа отримала тому, що в селі Сулимівка, яке розташоване у кількох кілометрах, жив видатний гетьман Іван Сулима, якому з ласки польського магната Жолкевського були подаровані землі навколишніх сіл, зокрема Кучакова. Шкільна вчителька історії Колесник Інна Олександрівна розповіла про цікаві факти його біографії, нам було запропоновано переглянути відеосюжет про видатного гетьмана війська Запорізького. Вчителька також розповіла про історію зародження козацтва, про досягнення та внесок видатних українських гетьманів у боротьбу України з ворогами.

На завершення відвідування Музею українського козацтва Кучаківської загальноосвітньої школи директор представила друковані видання місцевих краєзнавців, присвячені вивченню роду Івана Сулими, його внеску в історію козацтва України, дослідженню історії Бориспільщини. Це роботи А. Зиля «Сулимівський пантеон», «Княжа земля Бориспільська», «Народознавець» (про життя і творчість автора гімну України Павла Чубинського); двотомник Л. Сулими «Спадщина предків», робота М. Бятця про родовід видатного гетьмана. Директор звернула увагу на матеріали шкільних історико-краєзнавчих конференцій, присвячених вивченню історії козацтва, постаті гетьмана, вивченню родоводу славного козацького ватажка. Виявляється, учні школи є учасниками обласних та всеукраїнських краєзнавчих конференцій, зокрема, вже кілька років беруть участь у конференціях Університету “Україна”, їх роботи надруковані у матеріалах конференцій.

Кучаківська загальноосвітня школа здивувала і порадувала своїми спортивними досягненнями. Директор Кучаківського птахоплемзаводу Базюченко Петро Максимович є багаторазовим чемпіоном світу та Європи серед ветеранів з важкої атлетики. Випускниця школи Наталія Скакун-Філоненко є олімпійською чемпіонкою з важкої атлетики. Вболівають у школі і за досягнення випускника, а нині кращого легкоатлета Європи Руслана Дмитренка.

Прикрасою Кучаківської загальноосвітньої школи стала виставка художніх робіт В. Куща та учнівських проектів.

У рамках екскурсії до Бориспільського району ми також завітали до Покровської церкви села Сулимівки. Храм є перлиною архітектури України, першою кам’яницею на Лівобережжі, яка датується 1622 роком. Гетьман Іван Сулима був ініціатором побудови храму. Церква стала усипальницею роду Сулимів. Настоятель Покровської церкви отець Володимир виявився особистістю непересічною. Він не лише цікаво розповів про історію храму, але й поділився з нами секретами успішного богослужіння: “Коли ведеш службу від душі, натхненно, навіть пошепки, церква відгукується, наче духовний камертон”, – казав священник. “Спасіння людини неможливе без віри у Бога”, – із цією настановою ми верталися до Києва. Нам показали і відомий Сулимівський парк, який нині занедбаний, а колись був перлиною садово-паркового мистецтва.

Я хочу відмітити творчий підхід і ретельну підготовку поїздки до Кучаківського шкільного музею українського козацтва та Покровської церкви села Сулимівки Бориспільського району Київської області викладача Університету “Україна” – доктора географічних наук Анатолія Івановича Доценка. Він не лише розповідав студентам про маршрут поїздки в автобусі, але й читав вірші, заохочуючи нас. Наприкінці екскурсії Анатолій Іванович підбадьорював студентів українськими народними піснями, яких ми заспівали разом. У поїздці з нами разом були викладачі Університету “Україна”: завідуюча кафедрою менеджменту туризму, кандидат географічних наук, доцент Бєлоусова Наталія Володимирівна та старший викладач Безносюк Олена Іванівна. Адже для більшості студентів (I-II курси, спеціальність “Туризм”) поїздка до села Кучакова та Сулимівки стала частиною практики. До них приєдналися студентки – члени університетського бібліоклубу “Світоч”. (Я, Приндюк Ольга, – його учасниця). Супровід здійснювала провідний фахівець бібліотеки Університету “Україна” Колійчук Людмила Олександрівна.

Завдяки теплій атмосфері і всьому тому, про що я розповіла, екскурсія до Кучаківського шкільного музею українського козацтва та Покровської церкви села Сулимівки Бориспільського району Київської області від Університету “Україна” запам’яталась на все життя.

Приндюк Ольга,

позаштатна журналістка газети “День”,

студентка VI курсу Університету “Україна”, поетеса