До Дня української писемності та мови

9 листопада, у День української писемності та мови, відбувся XVII радіодиктант національної єдності, який цьогоріч проходив у форматі міжнародного флешмобу.

На прес-конференції, що відбулася 2 листопада в Укрінформі, координатор акції, ведуча спецпроекту “XVII Радіодиктант національної єдності” Аліна Акуленко заявила: “Радіодиктант упродовж 17 років дуже суттєво змінювався, і від статусу перевірити, чи грамотно я пишу, ми на сьогодні дійшли до статусу величезного масового міжнародного флешмобу”.

Після першого радіодиктанту у 2000 році географія учасників вийшла за межі України – торік організатори отримали радіодиктанти від учасників із Фінляндії, Італії, Великої Британії, Єгипту, Туреччини, Білорусі, Швецї, Португалії, Франції.

Радіодиктант звучав на Першому каналі Українського радіо о 12 год., він традиційно складається з близько 150 слів, а читав його доцент Київського університету ім. Б. Грінченка мовознавець Олександр Авраменко. Українське радіо запросило всіх охочих не лише долучитися до написання, а й створити власний осередок диктанту – зібратися родиною, колективом чи з групою друзів, адже мета акції – не перевірка грамотності, а єднання.

Київська міська державна адміністрація також запросила киян долучитися до написання XVII радіодиктанту національної єдності в Колонній залі КМДА (вул. Хрещатик, 36), який цього року проводився спільно з Відкритим міжнародним університетом розвитку людини «Україна». Слід відзначити, що співпраця КМДА з Університетом «Україна» триває уже 19 років. Саме 1998 року за ініціативою першого міністра освіти незалежної України Таланчука П.М. при підтримці КМДА було створено перший в Україні вищий навчальний заклад інклюзивного типу, де за цей час змогли отримали вищу освіту 135 000 талановитої молоді, серед яких – більше 10 000 студентів із особливими потребами.

І сьогодні кафедра української мови, літератури та східних мов Університету «Україна» спільно з Управлінням документообігу та аналізу службової кореспонденції КМДА, Київським міським центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій, реалізуючи «Концепцію розвитку української мови, культури та виховання історичної пам’яті у жителів міста Києва на 2015-2020 роки», проводить постійно діючий спецкурс «Діловодство та українське ділове мовлення» для новопризначених працівників виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районних у місті Києві державних адміністрацій, випускниками якого стали уже близько 125 осіб.

Цього року в Колонній залі писали диктант представники структурних підрозділів апарату КМДА та кращі студенти університету – переможці олімпіад, конкурсів, змагань – майбутні будівничі незалежної України.

Оголошення підсумків і урочистий фінал акції відбувається у грудні. У прямому ефірі ведучі та автор розповідають про кількість листів, географію, особливості тексту та найбільш поширені помилки. Переможці отримують призи та привітання у прямому ефірі. Втім, 2014 року було запроваджено нововведення. Вперше за чотирнадцять років, з огляду на складну ситуацію в державі, диктант писали не за подарунки та премії, а лише в ім’я ідеї. Але без приємних сюрпризів не обійшлося: усі, хто написав диктант без помилок, стали героями спеціальних сюжетів в ефірі Українського радіо.

Популярність радіодиктанту щороку зростає. І найголовніше в ньому – це не перевірка знань і не хизування здобутою високою оцінкою чи отриманим подарунком. Важлива солідарність з усіма, хто любить і шанує рідне слово, хто хоче, щоб українці говорили українською мовою і зберегли її для нащадків.

Коломієць О.В., канд. філол. н., доц.,

завідувач кафедри української мови, літератури

та східних мов Університету «Україна»