“Білгород – княже місто”

6 червня 2017 року в рамках екскурсійних маршрутів кафедри менеджменту туризму члени бібліоклубу “Світоч” здійснили поїздку до с. Білогородки. Ця територія була заселена давно. Як свідчать історики, тут виявлено залишки пізньотрипільського поселення (ІІІ тис. до н.е.), могильник епохи бронзи (ІІ – І тис. до н.е.). У VІІ – ІХ ст. тут існувало слов’янське поселення, а потім князь Володимир Святославович заснував Білгород. До наших днів на березі р. Ірпінь залишились його укріплення: глибокі рови та вали висотою до 10 – 12 метрів, які оточували місто. На одному з них височить пам’ятник князю Володимиру. Учасники поїздки з цікавістю його оглянули.

В центрі села зробили зупинку біля пам’ятника Козацькій сотні, яка захищала свою землю в далекому 1649 році.

Головною метою екскурсії було відвідання залишків лінії оборони Києва часів Другої світової війни. Ще на самому початку екскурсії була зупинка біля пам’ятного знака на рубежі оборони Києва восени 1941 року. Екскурсовод В. Лисенко цікаво розповів про історію побудови лінії оборони, її значення. Фрагменти цієї лінії оборони ще подекуди збереглись. Одним із таких місць є околиці с. Білогородки. На великій галявині розташовані три ДОТи, які підземними переходами сполучені між собою. З цікавістю екскурсанти оглядали ці споруди, заходили до них. А потім усі бажаючі мали змогу пройти підземним шляхом від одного ДОТа до іншого. Неподалік знаходяться залишки підірваного в роки війни оборонного пункту, на який і піднялись учасники поїздки.

Остання зупинка була біля “Літописної криниці” ІХ ст., яка збереглась до наших днів. Було цікаво слухати легенду про “білгородський кисіль”. Її поява пов’язана з черговим набігом на Білгород печенігів, які взяли місто в облогу. Щоб урятувати місто від голоду, винахідливий містянин порадив викопати дві криниці, в які опустили відра з медом та киселем. І почастували ними запрошених послів печенігів, які повірили, що сама земля годує білогородців. Облога була знята, а місто врятоване.

Сповнені вражень, наповнені чистим заміським повітрям, збагачені новими знаннями та враженнями поверталися студенти до Києва.

 

Наталія Панасюк,

заступник директора бібліотеки

Університету «Україна»